Anasayfa / Evlilik / EVLİLİK HAKKINDA EFSANELER / "ÇOCUK OLUNCA EVLİLİK KURTULUR" efsanesi


  
"ÇOCUK OLUNCA EVLİLİK KURTULUR" efsanesi

Çocuk sahibi olmak kötü giden bir evliliği düzeltmez; aksine varolan sorunları derinleştirebilir, daha da içinden çıkılmaz hale getirebilir. Bu yüzden çocuk sahibi olmayla birlikte evlilik hayatında oluşacak değişimlere hazır olabilmek ve olumsuz etkilenmemek için önce evlilik ilişkisi düzeltilmeli; çocuk sahibi olma kararı ise bundan sonra alınmalıdır.

Evliliklerinin kötüye gittiğinden, sevginin ve aşkın yitirildiğinden korkan bazı çiftler çocuk sahibi olunca evliliğin daha keyifli ve daha mutlu olabileceği düşüncesine kapılabilirler. Kötü giden evliliklerini yakın çevresine anlatan pek çok insan da, çocukla birlikte evliliğin iyileşeceği konusunda ikna edilmeye çalışılır. Tam da bu noktada maalesef bazı çiftler evlilikteki sorunları çözebilmesi amacıyla çocuk sahibi olma kararı alırlar. Bu çoğunlukla hem kendileri hem de çocuklarının psikolojik sağlığı açısından çok yanlış bir karar olur.

Bebeğin doğumundan hemen sonra anne, bebeğini tanımak ve ihtiyaçlarını karşılamakla meşgul olmak zorundadır. Bu süreçte yeni anneler bir taraftan yorgun ve bitkin hissederken diğer taraftan eşleri tarafından yeteri kadar desteklenmediğini ve anlaşılmadığını hissedebilirler.

Yeni babalar ise eşleri tarafından dışlanmış, eşleri ve çocukları için değersiz ve gereksiz hissedebilirler. Bu dönemde karı-koca arasındaki duygusal mesafe artabilir.

Pek çok ülkede yapılan araştırmalar, boşanmalardaki artışın, bebeğin doğumunu takip eden ilk beş yıl içinde gerçekleştiği sonucuna ulaşmaktadırlar.

Bir bebek evliliği ne kurtarır, ne de kötüleştirir; değiştirir. Evlilik içinde yaşanan sorunlar çözülmeden çocuk sahibi olunduğunda, evlilik sorunları artar ve derinleşir.  

Çocukların ihtiyacı olan özen, ilgi, sevgi, şefkat ve sabır için önce evliliklerin doyurucu olması gerekir. Annenin yeterince iyi bir anne, babanın yeterince iyi bir baba olabilmesi için iyi bir evlilik ilişkisi kesinlikle şarttır. Evliliği iyi olan anneler çocuklarına ihtiyacı olan sevgiyi daha rahat gösterebilir, çocuklarını olduğu haliyle daha rahat kabul edebilir. Mutlu bir evliliği olan babalar ise çocuklarıyla daha yakın ve özel ilişkiler kurabilir, çocuklarına bir babası olduğunu hissettirebilirler.  

SEÇİL ÖZBEKLİK, Uzman Psikolojik Danışman