Anasayfa / Evlilik / EVLİLİK HAKKINDA EFSANELER / "EŞLER BİRBİRLERİNİN MUTLULUĞU İÇİN DEĞİŞMELİDİR" efsanesi


  
"EŞLER BİRBİRLERİNİN MUTLULUĞU İÇİN DEĞİŞMELİDİR" efsanesi
Eşler, ilişkinin içinde yaşayan iki insanın da aynı anda mutlu olabilmesi için gereken değişimleri yapmalıdırlar. Ancak tek tarafın mutluluğu için yapılan ve diğer tarafın mutsuzluğuna yol açan değişimler uzun vadede ilişkileri problemli hale getirir. 

İnsanlar ilişkileri içinde ya da dışında önce kendi mutluluklarını istedikleri için değişimi göze almalıdırlar. İyi giden ilişkilerde kişiler kendilerini mutlu edecek gerekli değişimleri yaptıklarında, bu mutluluktan en olumlu etkilenecek kişi kuşkusuz hayat arkadaşları ve ilişkileri olacaktır.       

Yaşam ve ilişkiler devam ettiği sürece, insanlar da kaçınılmaz olarak bazı değişimlerden geçerler. Bunların bir kısmı duruma özgü ve geçici değişimler olur, diğer bazıları ise kalıcı değişimlerdir. Buna rağmen kendi istekleri doğrultusunda eşlerinin değişim göstermesini bekleyen kadın ve erkek hayal kırıklığına uğrayacaktır; çünkü bu gerçekleşmez.

Bu tip durumların en fazla dillendiği durumlara yakından bakmak çok ilginçtir aslında. Kadın ve erkek ilk tanıştığı günden itibaren karşısındakine has özellikleri fark ederler. Birlikte olmaya devam etmek kararı ise tam da bu özellikleri de kabul etmek anlamına gelir. Buna rağmen ilk karşılaşma anından itibaren geride başka bir fantezi işlemeye devam eder; “Nasıl olsa değişir!”.

Hâlbuki bu fantezinin içinde fark edilemeyen ironiler bulunur:
 
Madem değişmesini istiyor ve beğenmiyordu da kişi neden onunla birlikte olmayı seçti?”,

Değiştiğinde ve farklı bir insan olduğunda ilk gün seçilen, birlikte olma kararı verilen insana ne olacak? Kişi gerçekte kiminle birlikte olacak?”,

Sırf eşi istediği için bunca değişebilen, şekil verilebilen sevgili/eş nasıl olup da hala eşi için beğenilen ve gerektiğinde destek olması beklenen insan kalmaya devam edecek?”.    

SEÇİL ÖZBEKLİK
, Uzman psikolojik danışman