Anasayfa / Evlilik / EVLİLİK HAKKINDA EFSANELER / "KARI-KOCA PROBLEMLERİ ÇOCUKTAN GİZLENEBİLİR" efsanesi


  
"KARI-KOCA PROBLEMLERİ ÇOCUKTAN GİZLENEBİLİR" efsanesi

"Kavga eden veya evliliklerinde mutsuz olan ebeveynler, çocuklarında cinsel gelişmede bir rahatsızlığa veya nevrotik hastalığa yönelik en büyük eğilimi yaratan temeli atmış olurlar" 

S. Freud


Hem kadın, hem de erkeğin kendilerini en fazla kandırdıkları durum çocukların, karı-kocanın arasında yaşanan problemlerden tamamen habersiz olduğu fikrine sığınmalarıdır. Halbuki;


Evlilik problemleri evin içinde yaşanır.

Evliliğinde problem yaşayan kadın ve erkek mutsuzluklarını evlerinin içinde ifade ederler.

Çocuklar da bu mutsuzlukların yaşandığı evde yaşıyorlardır ve gözlemler, hissederler. Hatta istenmese de problemlere, mutsuzluklara bir yerinden bulaştırılırlar.

 

Anne-babalar eşleri ile evde karşılaştıkları anlarda ya da kocasıyla problemlerinin üst seviyelere vardığı durumlarda, aynı evde yaşayan çocuklarına kendi ruh hallerini taşıdıkları gerçeğini görmezden gelmek isterler. Eşlerin kavga ettikleri anlarda, tartışmanın gerginliğinden hemen uzaklaşarak ihtiyaçlarını dile getiren çocuklarına sıcak ve içten yaklaşmaları pek mümkün olmaz.

Çocuklar hem annelerinin hem de babalarının mutluluğunu görmek isterler. Çocuklar evlilikler içinde mutsuz olunabilen zamanları görebilirler ve bunlar karı-koca tarafından üstesinden gelinebildiği sürece onlar için kalıcı sorunlar yaratmaz. Buna rağmen süreklilik hali onları hayatlarının her döneminde zorlar.


Anne babasının mutsuz olduklarını hissettiklerinde, hele ki bunlar henüz anlayamayacakları yetişkin hayatına ait evlilik problemleri olduğunda, anne babalarının mutsuzluğundan kendilerini sorumlu hissetmeye, suçluluk yaşamaya çok müsait olurlar. Evlilik problemlerin içinde büyüyen, anne babasının sürekli mutsuzluğuna tanık olan çocuk akademik hayatında, iş yaşamında, sosyal aktivitelerde başarılı olabilir. Buna rağmen kendisiyle ilişkisinde, karşı cinsle ilişkilerinde, yakın ve içten ilişkiler kurmakta zorluklar yaşamaya yatkın olur. 

              

Kendisiyle barışık, mutlu ve sağlıklı çocuklar, ancak ve ancak iyi giden evliliklerin ve mutlu kadınlarla erkeklerin sevgisiyle yetiştirilebilir. Evlilikler bitse dahi, hem anne hem de babalarının yanında mutlu ve güvende olmayı arzu ederler.


Bu şekilde mutsuz giden evliliklerin içinde yaşayan ebeveynlerin çocukların anlamadığına dair yanlış inanca sığınmak yerine önce evliliklerinin tatminkar seviyeye nasıl ulaştıracaklarını bulmaları gerekir. Gerçekleştirilemeyecediğine ikna olduklarında ise sağlıklı bir boşanma sonrasında çocuklarına anne babalarını geri kazanma fırsatını sunabilirler.

SEÇİL ÖZBEKLİK

Uzman Psikolojik Danışman