Anasayfa / Evlilik / EVLİLİK DANIŞMANLIĞI NEDİR? / EVLİLİK SORUNLARI HANGİ AMACA HİZMET EDER?


  
EVLİLİK SORUNLARI HANGİ AMACA HİZMET EDER?
Her evlilikte ve çatışmalı dönemler olur. Evlilik içinde zamanında fark edilen sorunlar, evliliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için önemli bir erken uyarı sistemidir. Sorunlar, evliliğin değişen hayat koşullarına ve yıllara ayak uydurabilmesi için önlem alınması gerektiği konusunda uyarıda bulunur. 

Sorunlu geçen dönemler bazen çiftleri mutsuzluğa ve umutsuzluğa sürükleyebilir. Aslında içinde yaşarken çözümsüz gibi algılanabilen bu dönemlerin zamanında fark edilmesi ve uygun şekilde çözülmesi evliliğin sağlıklı şekilde devam edebilmesine, eşlerin ve çocuklarının psikolojik ve fizyolojik sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Evlilikte yaşanması doğal olan sorunların üstesinden gelebilmek evliliğin güçlenmesine, eşlerin evlilik ilişkisi içinde ve evlilikle birlikte olgunlaşabilmelerine, gelişebilmelerine katkıda bulunur.

Sorunları zamanında fark edebilmek ve karşılıklı çözüm arayışına girebilmek sabır, güven, zaman ve özene bağlıdır. Her şeyin ötesinde çiftlerin yanındaki insanla birlikte yaşamlarını devam ettirmeye isteklerinin olması, onunla mutlu olacaklarına inanmaları ve değişimi göze alabilmeleri gerekir. Paulo Coelho’nun Zahir adlı kitabında da belirttiği gibi, aslında “iki farklı tabiattan aşk doğmuştur. Çelişki varsa aşk güçlenerek büyür. Meydan okuma ve değişim söz konusu olduğunda aşk korunur” (s. 96).

SEÇİL ÖZBEKLİK

Uzman Psikolojik Danışman