Anasayfa / Evlilik / EVLİLİK MAKALELERİ


  
EVLİLİK MAKALELERİ
Günümüzde evliliklerinde sorun yaşayan, çıkmaza düşen, evliliklerini ve eşlerini anlamaya çalışan, evliliklerini keyifle yaşamaya uğraşan pek çok insan kitap ve dergi raflarında, radyo ve televizyonlarda, internet sayfalarında "uzmanlardan" açıklama ve öneri bekler haldeler. Bunları doğla olarak ciddiye alıp dinliyor, okuyor, uyguluyor ya da uzmanların söylemlerine uygun yaşantıları olmadığına hayıflanıyorlar...       

Halbuki, psikolojinin bir bilim dalı olarak aşka ve evliliğe dair söylemleri henüz sanatın ifade edebildiklerinin çok gerisinde, hatta emekleme evresinde. Freud'un psikanalitik teorisini bir miktar ayrı tutarsak, evlilik ve aşka dair söylenenler ve yazılanlar psikoloji literatürü ve kuramları içinde oldukça yeni çalışmalara ve araştırmalara konu olmaya başlamıştır diyebilir. Belki de psikolojinin ve "uzmanlar"ın aşkı ve evliliği ya fazla gündelik, ya fazla gerçekdışı ya da fazla romantik bulmalarının bu emekleme evresinde oluşa etkisi vardır.  

Yapılan araştırmalar belli dönemlerde bazı konulara odaklanırken, araştırmaların gelişimi içerisinde başta doğru bilinen "gerçekler" sonlara doğru "yanlışlar" olarak nitelendirilmeye başlanabiliyor. Bekleneceği üzere, başlardaki durumu takip edip uygulayanlar da araştırmalar gelişene kadar oldukça fazla kafa karışıklığı ve sıkıntı yaşıyorlar. 

Bu bilim içerisinde yazılanlar, araştırılanlar, söylenenler ve önerilenler arada bir anlaşılması kolay görünse de çoğunlukla uygulanması zor olan şeyler. Uzmanların yazdıklarını ya da önerdiklerini okumak ilişkileri ve evlilikleri onarmaya yetmiyor çoğu zaman; hatta daha kötüye ve çıkmazlara yol açması daha mümkün.
 
İlişkiler iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla, keyfiyle üzüntüsüyle yaşanır. İlişkilerimiz üzerine düşünmeye, konuşmaya, okumaya ve okuduklarımızı uygulamaya başladıysak çoğunlukla ilişkimiz yaşanmıyordur; yaşayamadığımız, boşluk bırakan ilişki içinde bizi fazlasıyla yalnız bırakan öğeler olması çok muhtemeldir. 

Bu doğrultuda bu bölümdeki yazıları, ve hatta güncel hayatınızda uzmanlarca söylenen ya da önerilen bilgilerin tümünü hemen "doğru" olarak değerlendirip, uygulamaya çalışmayın.  Kendi bireyselliğinizden ve bilişsel-duygusal süzgecinizden geçirerek size uygun olanları değerlendirmeye gayret edin. Bugün söylenenler yarın değişebilecektir. Başkası için söylenenler, sizin doğrularınızla ve hayatınızla uyuşmayabilecektir. Başkalarının ihtiyacı ile sizinkiler örtüşmeyebilecektir.  

Bu doğrultuda unutmayın ki, ilişkilerinizde size yapay gelen şeyleri uygulamaya uğraşmaktansa ilişkileri tam anlamıyla yaşamak her zaman evla olacaktır.

SEÇİL ÖZBEKLİK, Uzman Psikolojik Danışman